وب سایت

تفاوت های رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2022/03/26 1 نظر
تفاوت های رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)

احتمالا اگر به صورت حرفه ایی به فکر طراحی وب سایت یا اپلیکیشن افتاده باشید، کلماتی مانند UI و UX را شنیده اید. این کلمات به معنی طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری میباشند. طراحی UI و طراحی UX است که هر یک دارای معنای متفاوتی هستند. UX مخفف شده عبارت User Experience design است و در مفهوم به معنای تجربه و لذت کاربران در استفاده از صفحات وب سایت میباشد. واژه UI نیز مخفف عبارت User Interface design است و به معنای رابط کاربری و بخشی از ظاهر وب سایت میباشد که باعث جذب کاربر و حتی در بعضی از مواقع راهنمایی سایت خواهد شد. برای آشنا شدن بیشتر با تفاوت‌ UI و UX در ادامه این مقاله همراه بعلاوه باشید.

UIچیست؟

 UI برای آشنایی با تفاوت میان رابط کاربری و تجربه کاربری ابتدا مختصر با آین دومورد آشنا شوید  تاثیرات متقابل سایت بر کاربران است. درواقع رابط کاربری تا حد زیادی مربوط به چیدمان المان ها در صفحه و نوع رنگ بندی و ظاهر میباشد. زمانی که طراحی UI صحبت می شود، تنها نباید ظاهر مورد توجه قرار بگیرد بلکه به این معنا که صفحات باید به گونه ای طراحی شود که اهداف UX محقق شود. برای مثال از 30% بالایی صفحه که بیشترین نرخ بازدید را دارد باید رنگ بندی، فونت ها، تصاویر، المان ها و … به بهترین نحو خود بکار گرفته شوند.

 UXچیست؟

در تعریف مختصر UX یا تجربه کاربری میتوان بیان کرد که نوع احساس و تجربه کاربران از استفاده از سیستم میباشد که تا حد بسیاری وابسطه به نحوه عملکرد سیستم و نحوه پاسخگویی میباشد. تجربه کاربران می تواند تمام موارد مربوط به وب سایت مانند سرعت پاسخگویی، نحو دسترسی به بخش ها، نحوه عملکرد، دسترسی ها، امکانات و … را شامل بشود. بنابراین طراحان وب سایت باید توجه داشته باشند که علاوه بر زیبایی، فازودن امکانات مورد نیاز کاربران و فراهم کردن محیطی لذت بخش نیز بسیار اهمیت دارد. وب سایت ها باید باعث جلب کاربران شوند و تجربه خوبی از استفاده و تعامل با وب سایت به دست آورند.

تفاوت ux و ui (طراحی تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری)

 در مورد تفاوت‌ UI و UX میتوان گفت که، کسی که طراح تجربه کاربری است که تعیین میکند قدم به قدم برخورد مشتری با محصولات و خدمات به چه شکل باشد. یکی از موارد تفاوت‌ UI و UX این است که در تجربه کاربری ux مشخص میشود که کاربر چه کارهایی میتواند در سایت انجام داد و نحوه انجام آن به چه شکل است. هرچه کارهای تعیین شده در زمان کمتر و با نتیجه بهتر انجام شود قطعا تجربه کاربری لذت بخشی برای کاربر خواهد داشت.

یکی دیگر از مواردی که باعث تفاوت‌ UI و UX میشود این است که طراح تجربه کاربری بر اساس نیازها، پیشنهادها و درخواست‌هایی را ارائه می‌دهد. درخواست میکند که در یک صفحه دکمه یا المان خاصی وجود داشته باشد و یا فرم مخصوصی قرار بگیرد و … بخشی از نیازها را باید تیم فروش، پشتیبانی یا بخش‌های دیگر برآورده کنند و بخشی دیگر به تیم طراحی سایت منتقل می‌شود از این همه نیاز و بررسی و … تنها بخشی مربوط به طراح رابط کاربری UI میباشد که مربوط به ظاهر سایت میباشد.

یکی از مثال هایی که باعث میشود تفاوت‌ UI و UX را بهتر درک کنید مثال بدن انسان است. فرض کنید ظاهر انسان که شامل رنگ مو و چشم و پوست و … میباشد را میتوان UI در نظر گرفت و اسکلت و استخوان بندی بدن که باعث راحتی در راه رفتن و ایستادن میشود UX است. توجه داشته باشید که طراح تجربه کاربری به طور دائم بر رفتار کاربران نظارت دارد و براساس نیازهای جدید و تغییر عملکرد ممکن است مجبور به تغییر UI نیز بشوید.

به طور کلی میتوان به موارد زیر بعنوان دیگر موارد تفاوت‌ UI و UX اشاره کرد:

  • UI جزئی از UX میباشد. اگر یک محصول را در نظر بگیرید تمام آن UX به حساب می آید. در حالی که UI در زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.
  • هرچند که طراحی زیبا داشته باشید اما عملکرد مناسبی نداشته باشید کاربران جذب شما نخواهند شد پس هرکدام در کنار هم باید بهترین عملکرد را داشته باشند.
  • طراحی UI تا حد زیادی بستگی به سلیقه طراحان دارد اما در طراحی UX باید از اصول و قواعد خاصی استفاده کنید و بهترین عملکرد را داشته باشید.

مثالی از تفاوت‌ UI و UX

حتما برای شما نیز تا به حال پیش آمده است که در هنگامی که قصد استفاده از سس را دارید در انتهای آن به سختی می توان سس را خارج کرد و این تجربه ناخوشایندی برای شما ایجاد میکند. هرچند که ظاهر و بسته بندی آن زیبا باشد اما شما از استفاده آن تجربه خوبی به دست نیاورده اید.

یکی از شرکت های تولید کننده مواد غذایی با مشاهده این مشکل تصمیم به تولید نوعی جدید از این محصول را گرفتند که این مشکل را حل کرده بود. قوطی های جدید تولید شده با اینکه ظاهر زیبایی نداشتند اما عملکرد بسیار خوبی داشتند و رضایت مشتریان را جلب کرده بودند. اما با طراحی سر پهن تر این امکان را به وجود آورده بودند که بتوان قوطی سس را برعکس گذاشت تا ریختن آن راحت تر و سریع تر اتفاق بی افتد. برای اینکه بتوانید تفاوت‌ UI و UX را درک کنید میتوان گفت که ظاهر قوطی سس نوعی UI و نحوه عملکرد آن UX محسوب میشود.

یک پاسخ به “تفاوت های رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)”

  1. melika گفت:

    ممنون. مثالی که در آخر زدید خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *