وب سایت

طراحی رابط کاربری UI چیست؟ طراحی سایت با ui حرفه ایی

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2022/03/09 0 نظر
طراحی رابط کاربری UI چیست؟ طراحی سایت با ui حرفه ایی

 UI و UX جزو کلماتی هستند که در طراحی سایت ها بسیار شنیده میشوند. حتما شما نیز بارها این کلمات را شنیده اید. هر کدام از این کلمات موضوعی متفاوت است. UX یا تجربه کاربری موضوعی بسیار گسترده است که میتوان مقاله ایی جدا به آن پرداخت. اما طراحی رابط کاربری (UI) مناسب یکی از مهم ترین موارد در طراحی وب سایت ها و یا اپلیکیشن میباشد که تاثیر بسیاری در جذب کاربران و ماندگاری آنها خواهد داشت.

اگر میخواهید بدانید رابط کاربری ui چیست و چه اهمیتی در وبسایت دارد حتما تا انتها این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله از مجموعه بعلاوه ابتدا با مفهوم رابط کاربری آشنا خواهیم شد سپس با دلایل اهمیت آن در سایت و اپلیکیشن ها و مراحل طراحی یک رابط کاربری آشنا خواهیم شد.

رابط کاربری چیست؟

همانطور که گفته شد رابط کاربری یا UI تاثیر بسیار زیادی بر جذب کاربران و حفظ و هدایت آنها در داخل سایت دارد! اگر UI سایت بصورت حرفه ایی و توسط افراد با تجربه طراحی شده باشد، کاربران به راحتی میتوانند با سایت تعامل برقرار کنند و نتیجه بهتری دریافت کنند. اما اگر این اتفاق برعکس باشد حتی اگر محتوای باارزشی در قسمت های مختلف سایت داشته باشید نمیتوانید به خوبی بازخورد بگیرید و انتظار جذب کاربر داشته باشید. دانستن این موضوع که کاربران با چه رابط کاربری راحت تر هستند میتواند کمک بسیاری در طراحی ui به شما بکند.

رابط کاربری یا UI مخفف User Interface می باشد. میتوان بیان کرد که UI باعث ایجاد تعامل بین کاربر و سیستم مورد نظر میشود. UI بر روی انواع سیستم ها وجود دارد و نیاز اصلی هر سیستم میباشد. از سایت گرفته تا نرم افزار، سیستم عامل و … همگی باید از رابط کاربری مناسب استفاده کنند تا کاربران خود را جذب کنند. ابزاری که امکان کار را با سیستم مورد نظر در اختیار ما قرار می دهد به نوعی می توان از آن به عنوان رابط کاربری یاد کرد. امروزه طراحی (UI) مناسب یکی از مهم ترین مباحث حوزه IT میباشد و ابزاری مورد نیاز تمام سیستم ها است تا کاربران بدون مشکل و سردرگمی بتوانند با سیستم به راحتی تعامل برقرار کنند.

تاثیر رابط کاربری در بهبود سایت سئو

طراحی یک رابط کاربری یا ui مناسب میتواند به طور غیر مستقیم در بهبود سئو سایت شما و کسب رتبه تاثیر مثبت داشته باشد. با توجه به اینکه گوگل در مسیر راحتی کاربران و رضایت کاربران حرکت میکند پس داشتن یک رابط کاربری مناسب و حرفه ایی و راحت کردن کار برای کاربران میتواند تاثیر بسیار خوبی در کسب رتبه نیز داشته باشد.

مراحل طراحی رابط کاربری UI

اما مراحل طراحی یک رابط کاربری حرفه ایی چیست؟ برای اینکه بتوانید یک ui حرفه ایی طراحی کنید نیاز به تجربه بالا خواهید داشت. در عین حال رعایت برخی از نکات اصولی و همچنین داشتن کمی خلاقیت و استعداد میتواند به شما کمک بسیاری در این زمینه بکند. اما اگر علاقه به این کار ندارید و یا وقت لازم برای انجام آن را ندارید میتوانید این کار را برعهده برخی از شرکت های دیجیتال مارکتینگ مانند مجموعه بعلاوه بسپارید که با داشتن افرادی با تجربه و حرفه ایی در این زمینه میتوانند کمک بسیاری به شما و کسب و کارتان بکنند. اما مهم موارد در طراحی یک رابط کاربری شامل:

  • بررسی پروژه
  • نیازمندی ها
  • ارائه نمونه اولیه UI به مشتری
  • اعمال تغییرات
  • ارسال تصویر طرح اصلاح شده برای مشتری
  • دادن اطلاعات لازم پروژه به مشتری و انتخاب رنگ بندی سازمانی
  • تسویه و تحویل پروژه

دلیل اهمیت رابط کاربری ui

احتمالا تا به اینجا از اهمیت داشتن یک رابط کاربری حرفه ایی آگاه شده اید. با داشتن محصول و یا خدمات مناسب و همچنین محتوا مناسب در کنار ui حرفه ایی میتوان تجربه خوبی از کاربران رقم زد. مسئولیت اصلی یک طراح ایجاد واسطه هایی است که کاربر بسیار کارآمد و قابل استفاده می داند.

به همین دلیل است که بسیاری از طراحان ابتدا نیازمندی های کاربران را به طور کامل شناسایی میکنند و سپس براساس آنها طراح های خود را پیاده سازی میکنند. در طراحی ui این موضوع باید مدنظر قرار بگیرد که کاربر برای رسیدن به اهداف خود دچار مشکل و سختی نشود تا بتواند با لذت تعامل برقرار کند و با تجربه ایی مثبت مجدد به شما سر بزند.

به عبارت ساده ، یک ui خوب مهم است چرا که رابط بین کاربران با وب سایت شما میباشد و میتواند کاربران را به خریدارانی همیشگی تبدیل کند. اصل تمرکز UI روی زیبا جلوه دادن سیستم و جذاب بودن آن است به طوری که المان ها و عناصر نیز به راحتی قابل دسترسی و جذب کننده باشند.

نکته آخر

نیازی نیست تا بیش از حد لازم بر روی ظاهر سایت تمرکز داشته باشید، فاکتورهای بسیاری علاوه بر ظاهر وجود دارد که سبب جلب رضایت کاربران و ایجاد تجربه ایی لذت بخش از حضور در وب سایت و یا اپلیکیشن شما خواهد شد. طراحی حرفه ایی تمام این مراحل و در کنار هم قرار گرفتن آنها سبب ایجاد یک سیستمی موفق و کاربر پسند خواهد شد که در نهایت موجب افزایش فروش و رشد کسب و کار شما میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *