آموزش ها

تعریف ایمیل مارکتینگ: 0 تا 100 بازاریابی با ایمیل مارکتینگ

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2022/04/29 2 نظر
تعریف ایمیل مارکتینگ: 0 تا 100 بازاریابی با ایمیل مارکتینگ

امروزه بازاریابی و جذب مشتری از نیازهای اساسی هر کسب‌و‌کار می‌باشد و برای بقا در این بازار پررقابت بسیار لازم و حیاتی است. با پیشرفت اینترنت و افزایش راه‌های ارتباطی مفهوم جدیدی به نام ایمیل مارکتینگ پدید آمده است. توجه داشته باشید که وقتی از بازاریابی ایمیل صحبت می‌کنیم، منظور ارتباطی بلندمدت و دو طرفه با مشتریان بالقوه و بالفعل است.

این نوع ارتباط به‌وسیله مشتری آغاز می‌گردد و با رضایت وی ادامه پیدا خواهد کرد. ایمیل مارکتینگ یکی از بهترین و به صرفه‌ترین روش‌ها برای ایجاد تبلیغات و ارتباط با مشتریان می‌باشد. شرکت‌های امروزی تلاش بر این دارند تا تعامل مناسبی با کاربران در این زمینه داشته باشند و افراد عادی را تبدیل به مشتریان دائمی کنند. در ادامه این مقاله از مجموعه بعلاوه به بررسی این موضوع و مهم‌ترین استراتژی‌های آن خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

در ابتدا باید بدانیم ایمیل مارکتینگ (E-mail Marketing) چیست؟ ارسال پیام با استفاده از ابزار ایمیل و به منظور ایجاد ارتباط بین مشتریان جدید و حفظ رابطه بین مشتریان قدیمی را ایمیل مارکتینگ می‌گویند. این محتوای ارسالی ممکن است شامل هر نوع محتوایی نظیر پیشنهادات ویژه برای خرید محصولات، خبرنامه، محصولات جدید و بسیاری از مطالب دیگر باشد. از این ابزار می‌توانید در هر زمینه‌ایی مانند برندسازی، افزایش فروش، افزایش ترافیک و… استفاده کنید.

بیش از شروع هر اقدامی پیشنهاد می‌شود تاریخچه ورود و اهداف تشکیل این نوع بازاریابی را مطالعه کنید تا بهتر آن را درک کنید و با اهدافی دقیق‌تر شروع به کار کنید. حد فاصل سال‌های 1990 تا 2000 با پیشرفت اینترنت و افزایش استفاده از آن، کسب‌و‌کارها و روش‌های تبلیغات دچار تحول بسیاری شدند.

در ابتدای این مسیر Hotmail به عنوان اولین سرویس ایمیل تحت وب فعالیت خود را به صورت رایگان شروع کرد تا کسب‌و‌کارها بتوانند به نحوی متفاوت اقدام به بازاریابی کنند بسیاری از هزینه بازاریابی که به صورت حضوری و تلفنی به وجود می‌آمد را کاهش دهند.

مزیت‌های ایمیل مارکتینگ

این نوع بازاریابی مزیت‌های قراوانی دارد و می‌تواند تا حد بسیاری از هزینه‌های اضافی جلوگیری نماید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزیت‌های ایمیل مارکتینگ برای کسب‌و‌کارها اشاره شده است:

1- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) خوب

امروزه هزینه‌های تبلیغات یکی از مشکلات اصلی کسب‌و‌کارهایی است که به صورت مجازی فعالیت می‌کنند و با توجه به مخارج بالا برگشت سرمایه و میزان تاثیرگذاری آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کارها تنها به دنبال میزان درآمد و تاثیرگذاری هستند و تنها برای آن‌ها برگشت هزینه و افزایش درآمد اهمیت دارد به هر روشی که ممکن است. با توجه به همین موضوع می‌توان بیان کرد که ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های بسیار کم هزینه می‌باشد که اگر به درستی و به شکل حرفه‌ایی صورت گیرد می‌تواند تاثیرات بسیاری داشته باشد.

2- تاثیر فوری

برخلاف باور اکثر مردم این نوع تبلیغات نیز تاثیر فوری بر روی کاربر دارد و می‌توانید نتایج آن را مشاهده کنید. می‌توانید در محتوای ایمیل کاربر را برای عجله در خرید تحریک کنید و نتایج بهتری دریافت کنید.

3- هزینه کم و مقرون به صرفه‌بودن

یکی از مهم‌ترین دلایلی ک باعث محبوبیت این نوع سرویس شده است؛ هزینه کم و مقرون به صرفه‌بودن آن می‌باشد. ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های سریع و کم هزینه است که اگر به صورت حرفه‌ایی انجام شود می‌تواند بازدهی بسیاری داشته باشد و سوددهی را افزایش دهد.

4- سفارشی‌سازی ایمیل‌ها

می‌توانید پیام‌های ارسالی خود را سفارشی سازی کنید و برای به دست آوردن خروجی بهتر برای هر مخاطب پیامی خاص ارسال کنید.

5- تحلیل رفتار مشتری

به کمک این سبک از بازاریابی می‌توانید رفتار مخاطبان خود را مشاهده کنید. همچنین شما می‌توانید متوجه شوید مخاطبان چه ایمیل‌هایی را مشاهده کرده‌اند، کدام پیام‌ها برای‌شان جذاب بوده، روی کدام لینک‌ها کلیک کرده‌اند و نسبت به کدام CTA واکنش نشان داده‌اند.

6- کاربری آسان

کار با این سرویس دشوار نیست و تمام افراد می‌توانند با اندکی آشنایی این کار را انجام دهند. همچنین برخی از قالب‌های آماده متن و تصویر وجود دارد که می‌توانید در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید. البته برخی از سرویس‌های ایمیل Drag & Drop به خوبی توانسته‌اند کار را برای کاربران مبتدی نیز ساده کنند.

7- بستر نشر محتوا

ایمیل مارکتینگ می‌تواند محیط مناسبی برای به اشتراک گذاشتن محتوا باشد. می‌توانید محتوای خود را برای مخاطبین خود ارسال کنید و آن‌ها را درگیر خود کنید. در نهایت با یک CTA جذاب و کاربردی از آنها بخواهید کاری که موردنظر شماست انجام دهند.

اصول ایمیل مارکتینگ

برای اینکه بتوانید نتیجه بهتری از انجام این کار بگیرید، لازم است که چند نکته را مورد توجه داشته باشید و آن‌ها را انجام دهید. انجام این کارها باعث ایجاد کمپین‌های اصولی و با نتایج بهتر خواهد شد:

1- تهیه لیست مناسب

برای ایجاد یک کمپین ایمیل مارکتینگ باارزش و هدفمند نیاز است که لیستی مناسب و هوشمندانه داشته باشید و با دقت مخاطبین خود را انتخاب کرده باشید. اگر می‌خواهید ایمیل‌های بیشتری جذب کنید حتما ارزش ایجاد کرده و به مخاطبان‌تان منفعت برسانید.

2- ریتارگتینگ – Retargeting

ریتارگتینگ یکی از مراحل مهم و باارزش در ایمیل مارکتینگ است. منظور از ریتارگتینگ هدف قراردادن کاربرانی است که تعاملی با سایت ما داشته‌اند اما مدتی از آن‌ها خبری نیست و یا افرادی که به هر دلیل سبد قبلی خود را ناتمام رها کرده‌اند. در این مواقع باید به آن‌ها یادآوری کنید و یا به روشی آنان را دوباره جذب کنید.

3- عدم محدودیت در ایجاد کمپین‌ها

با توجه به پرطرفدار بودن و به صرفه بودن این نوع بازاریابی می‌توان برای هر مناسبت و یا رویدادهای خاص یک کمپین تشکیل داد و کاربران را از آن مطلع کرد.

4- ریتنشن مارکتینگ – Retention Marketing

برای صاحبان فروشگاه و کسب و کارهای فروش در اینترنت بازگشت دوباره مشتریان و جذب آنها برای بارهای دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. ایمیل مارکتینگ یکی از روش های پرطرفدار برای این کار میباشد و میتوان با محتوایی مناسب کاربران قدیمی را ثابت نگه داشت و کاربران جدیدی نیز جذب کرد.

5- ایجاد خبرنامه

بسیاری از افراد هستند که برای عضویت در خبرنامه و باخبر شدن از اخرین اخبار و مطالب اهمیت قائل می‌شوند. به همین جهت با کمک گرفتن از ایمیل مارکتینگ شما می‌توانید در استراتژی خبرنامه خود محتوای جذاب و کاربردی، بخشی از پست بلاگ، اطلاع‌رسانی محصولات جدید، پست‌های شبکه اجتماعی و بسیاری از محتواهای جذاب دیگر را برای کاربران خود ارسال کنید تا آن‌ها را از دست ندهید و به مشتری ثابت تبدیل کنید.

کلام آخر

ایمیل مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی است که در آن از ایمیل برای ارتباط با مخاطبان و ارسال پیام‌های تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی یا فروش استفاده می‌شود. در واقع، این روش از ایمیل به عنوان یک ابزار اصلی برای ارسال پیام به مخاطبان استفاده می‌کند.

برای موفقیت در ایمیل مارکتینگ، مهم است که پیام‌ها مناسب و جذاب باشند، زمانبندی صحیح داشته باشند و با نیازها و علاقه‌های مخاطبان هماهنگ باشند. همچنین، احترام به حریم خصوصی مخاطبان و ارسال ایمیل‌های مورد تایید از مسائلی است که در ایمیل مارکتینگ بسیار مهم است.

2 پاسخ به “تعریف ایمیل مارکتینگ: 0 تا 100 بازاریابی با ایمیل مارکتینگ”

  1. Hasan گفت:

    این روش به درد خارج از ایران میخوره نه اینجا تو این وضعیت اینترنت ضمن اینکه فرهنگ مردم ما هم با ایمیل سازگاری نداره

  2. زینب گفت:

    نه ایمیل مارکتینگ اگه به درستی انجام بشه خیلی خیلیی موثره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *