آموزش ها

چرا کمپین های تبلیغاتی مهم است؟

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2024/03/22 2 نظر
چرا کمپین های تبلیغاتی مهم است؟

تقریبا تمامی صاحبین کسب‌و‌کارها در طول زمان کاری خود یک‌بار به فکر بستن یک کمپین تبلیغاتی خوب افتادند. اما سوال اینجاست که اصلا کمپین تبلیغاتی چیست؟ یا یک کمپین تبلیغاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ در ادامه این مقاله به بررسی این موارد می‌پردازیم.

کمپین تبلیغاتی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و تدابیر است که با هدف ترویج یا تبلیغ یک محصول، خدمات، یا ایده به وجود می‌آید. این فعالیت‌ها ممکن است شامل تبلیغات در رسانه‌های مختلف مانند تلویزیون، رادیو، اینترنت، گرافیک‌های تبلیغاتی، ویدئوها، پوسترها، و مطبوعات باشد.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که کمپین‌های تبلیغاتی به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که صاحبین یک کسب‌و‌کار برای بهتر شناساندن و به اصطلاح تبلیغات کار خود انجام می‌دهند. صاحبین کسب‌و‌کار تلاش می‌کنند هدفی خاص را دنبال کنند تا اثربخشی آن روی مشتریان بیشتر باشد. تقریبا مهم‌ترین مسئله در کمپین‌های تبلیغاتی بحث ریالی آن به شمار می‌رود. بارها شنیده‌ایم که می‌گویند فلان برند یک کمپین تبلیغاتی چندین میلیاردی اجرا کرده است.

در آن سوی ماجرا هم هستند بسیاری از برندهای خوبی که علاقه زیادی به اجرای کمپین‌های تبلیغاتی برای کسب‌و‌کار خود دارند اما بودجه کافی برای این کار ندارند. در تمامی این لحظات ماهیت اصلی کمپین‌ها به فراموشی سپرده شده است و از اصل مسئله فاصله گرفته‌اند. کمپین تبلیغاتی باید با هدف مشخص و برنامه ریزی کامل انجام بگیرد. دربسیاری از موارد حتی هزینه زیادی هم لازم نیست صرف شود، تنها هوشمندی در اجرای کمپین نیاز است.

چرا کمپین های تبلیغاتی برای کسب و کارها مهم است؟

هدف اصلی از کمپین تبلیغاتی افزایش آگاهی، جذب مشتری، افزایش فروش، ارتقاء نام تجاری، و بهبود تصویر یا شناخت محصول یا خدمات است. از روش‌های مختلف تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات اینترنتی، تبلیغات رادیویی، تبلیغات پوستری، و غیره برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود.

کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا صدا و هدف خود را به گوش مخاطبانی برسانید که به حوزه‌کاری شما علاقه‌مند هستند. رشد و ارتقای کسب و کارتان اگر با یک برنامه تبلیغاتی منظم و منسجم و فکر شده همراه نباشد نمی‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی به همراه داشته باشد. زیرا محصول و خدمات شما زمانی سود دارند که مشتری درباره آن بداند.

از طرف دیگر تبلیغ شما باید به دست مخاطبی برسد که به محصول یا خدمات شما نیاز دارد تا نتیجه داشته باشد. کمپین تبلیغاتی یک ابزار مهم و البته مفید برای برنامه ریزی و حرکت در جهت اهدافتان است. اگر این کار را به طور صحیح انجام دهید می‌توانید به گروه بیشتری از مخاطبان هدفتان دسترسی پیدا کنید.

شما با اجرای یک کمپین تبلیغاتی هدفمند و البته برنامه ریزی‌شده می‌توانید نیاز بازار و مشتریان خود را به طور دقیق بررسی نمایید. این شناسایی نیازهای مخاطبین به شما کمک می‌کند تا استراتژی‌های بهتری را برای فروش اتخاذ کنید. در حقیقت با این کار شما درمی‌یابید که چه چیزی را باید چگونه و چه زمانی به مخاطبتان ارائه دهید تا بتوانید هم مشتریان فعلی خود را حفظ کنید و هم مشتریان بالقوه را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید.

انواع اهداف کمپین های تبلیغاتی

به طور کلی از کمپین‌های تبلیغاتی برای اطلاع رسانی بهتر، متقاعد کردن مشتری و یادآوری محصول استفاده می‌کنند. حال آیا شما فکر می‌کنید که کمپین‌های تبلیغاتی تنها برای افزایش فروش است؟ باید بگوییم خیر. شما می‌توانید با کمک این کمپین‌ها اهداف مختلفی را دنبال کنید مانند:

1- معرفی محصولات یا یک خدمت جدید

2- ترویج محصول یا خدمت فعلی

3- جذب مشتریان جدید

4- افزایش آگاهی از برند در بین مردم

5- ایجاد شور و انگیزه برای اولین خرید

6- بازگرداندن مشتریان قدیمی

7- آموزش مشتریانی که به محصول یا خدمات شما راغب هستند

8- افزایش فروش و سود

9- تشویق مخاطبان به تغییر برند

تعیین اهداف در کمپین‌های تبلیغاتی به شما کمک می‌کند تا بدانید چه مخاطبی را باید از کدام کانال مورد هدف قرار بگیرید. به همین دلیل قبل از اجرای کمپین باید بدانید که دقیقا میخواهید از کمپین خود چه چیزی بدست آورید. بعنوان مثال شما می‌خواهید که مشتریان فروشگاه رقیبتان به سمت فروشگاه شما جذب شوند. به همین دلیل باید یک پیام قدرتمند داشته باشید که آن‌ها برند محبوب خود را رها کنند و به سمت شما بیایند.

انواع کمپین های تبلیغاتی

خب حال می‌خواهیم با هم بررسی کنیم که انواع کمپین‌های تبلیغاتی به چه صورت هستند. اگر صاحب کسب‌وکاری هستید این بخش از مقاله را از دست ندهید چون با استفاده از آن می‌توانید بررسی کنید که کدام کمپین برای کسب‌وکار شما مناسب است.

1- کمپین بازاریابی موتورهای جستجو (Search Engine Marketing)

این کمپین یکی از موثرترین راه‌های رشد هر کسب‌وکاری است که مبتنی بر موتورهای جستجو می‌باشد. در این نوع بازاریابی از روش‌هایی استفاده می‌شود که باعث می‌شود شما رتبه و موقعیت بهتری در موتورهای جستجو داشته باشید.

زمانی که مشتری در موتورهای جستجو عبارتی را جستجو کند و لینک وبسایت شمارا ببیند ، این شانس را دارید که او را جذب کنید. تبلیغات در گوگل یکی از تاکتیک های بازاریابی است که باعث فروش بیشتر کسب و کارها می شود.

کمپین بازاریابی موتورهای جستجو

2- کمپین بازاریابی شبکه اجتماعی

همانطور که می‌دانید و از نام این کمپین هم مشخص است، به هر اقدامی که در فضای مجازی جهت نشان دادن خود به مخاطبان و تبلیغ و فروش انجام می‌دهید بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌گویند. این کار برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی و افزایش فروش انجام می‌شود.

3- کمپین ایمیل مارکتینگ

احتمالا تابه‌حال ایمیل‌های تبلیغاتی زیادی را دریافت کرده‌اید که دارای لینک سایت‌های مختلفی بوده است. این پیام ها با اهداف خاصی مانند ثبت نام در یک سمینار، خرید یک محصول و… به مخاطبان ارسال می‌شود. هر ایمیل شامل موضوع متن، تصویر جذاب محصول یا خدمات و یک گزینه دعوت به اقدام است.

بیشتر بدانید: تعریف ایمیل مارکتینگ: 0 تا 100 بازاریابی با ایمیل مارکتینگ

4- کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

امروزه با فراگیرتر شدن شبکه‌های اجتماعی و نقش مهم آنان در زندگی روزمره افراد، اکثر کسب‌وکارها به اینفلوئنسر مارکتینگ رو آورده‌اند. تقریبا تمامی صاحبین کسب‌وکار می دانند که اگر می‌خواهند با مردم ارتباط بیشتری بگیرند باید در فضای مجازی تبلیغات دهند. از طرفی برخی از افراد که توانایی جلو دوربین آمدن و فن بیان و لایف استایل خاصی که دارند با در اختیار داشتن صفحات پرمخاطب به دیده شدن کسب و کارها کمک شایانی می‌کنند.

در این نوع کمپین شما باید دنبال افراد محبوبی باشید که مردم به آن‌ها اعتماد دارند و می‌توانند روی فروش شما تاثیر بگذارند. این نوع کمپین امروزه طرفداران زیادی دارد که اتفاقا برای بهتر دیده شدن و افزایش فروش کسب‌وکارتان بسیار کارآمد است.

5- کمپین ویدئو مارکتینگ

هر فردی می‌تواند با توجه به اهدافی که برای برند خود انتخاب کرده است از ویدئو مارکتینگ استفاده کند. استفاده از ویدئو برای ارتباط بهتر با مخاطبین و افزایش آگاهی و کامل شناساندن محصول یا خدمات بسیار در جذب مشتری و فروش شما تاثیرگذار است.

برای تاثیرگذاری بهتر ویدیئوهایتان بهتر است آن ها را کمتر از دو دقیقه بسازید مگر دارای سناریو جذاب و خیره کننده‌ای باشد. سعی کنید نیاز و سلیقه مخاطب خود را بشناسید و بعد شروع به تولید ویدئو کنید. این کار ارتباط شما با مشتری و در نهایت فروش شما را افزایش می‌دهد.

6- کمپین اس‌ام‌اس مارکتینگ

همیشه سریع‌ترین راه برای ارتباط برقرار کردن با دیگران ارسال پیامک است. در تبلیغات هم از ارسال پیامک به افراد استفاده می ‌شود که هر کدام دارای لینک و شماره خاصی است . این پیام‌ها باید به قدری کوتاه باشد تا توجه مخاطبین را به خود جلب کند.

کمپین های تبلیغاتی

کلام آخر

حال با شناخت این 6 کمپین تبلیغاتی باید بتوانید به راحتی انتخاب کنید که بر اساس اهداف و بودجه‌ای که در اختیار دارید کدام نوع کمپین برای شما موثرتر است.

شما با ارائه اطلاعات درست و جذاب در مورد محصول یا خدمات از طریق کمپین‌های تبلیغاتی می‌توانید آگاهی مشتریان را افزایش دهید و شناخت آن‌ها را نسبت به محصول یا خدمات مورد نظر افزایش دهید که جذب مشتریان جدید را تسریع می‌دهد.

تأثیر گذاری طولانی مدت تبلیغات موفق می‌توانند تأثیرات مثبت خود را به مدت طولانی حتی بعد از پایان کمپین نشان دهند و به توسعه پایدار کسب و کار کمک کنند.

2 پاسخ به “چرا کمپین های تبلیغاتی مهم است؟”

  1. کاوه حسینی گفت:

    منی که اطلاعاتی نداشتم و این چیزا رو نمیدونستم واسم جالب و خیلی چیزا یاد گرفتم جذابیت داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *