سئو

سئو seo چیست؟ چرا باید سایتمون رو سئو کنیم؟

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2021/12/26 0 نظر
سئو seo چیست؟ چرا باید سایتمون رو سئو کنیم؟

حتما به این موضوع توجه کرده اید که زمانی که به دنبال یافتن مطلب و یا محتوایی در مورد موضوع خاصی هستید، زمانی که آن را در گوگل سرچ میکنید بر روی اولین یا نهایتا سومین لینک کلیک میکنید و محتوا خود را مشاهده میکنید. احتمالا برای شما نیز این سوال پیش آمده است که برای قرار گرفتن در رتبه های اول سرچ گوگل و دیده شدن در صفحات اول باید چه کرد؟ و یا چطور میتوانیم در یک یا چند کلمه در نتایج اول گوگل دیده شویم؟ برای دیده شدن در نتایج اول گوگل لازم است که شما بر روی سئو seo سایت خود بسیار کار کنید و محتویات خود را برای موتور های جست و جو گر گوگل بهینه کنید. در ادامه این مقاله همراه بعلاوه باشید تا به بررسی سئو و انواع سئو و روش های انجام آن بپردازیم.

سئو چیست؟

سئو SEO مخفف کلمه Search Engine Optimization که معنی آن بهینه کردن محتوا براساس موتورهای جست و جوگر گوگل است اما تماما در این عنوان ختم نمیشود و مواردی چون مناسب سازی ظاهری برای بازدیدکنندگان سایت و افزایش سرعت لود و طراحی کاربری ساده و عکس ها، رنگ بندی جذاب و … میتواند از مهم ترین فاکتور های سئو باشد. در نهایت انجام درست فاکتورهای سئو موجب دیده شدن در رتبه های اول گوگل خواهد شد که به سبب آن درآمد و فروش نیز به طور چشم گیری افزایش خواهد یافت. درواقع میتوان بیان کرد که انجام خدمات سئو به نوعی دیجیتال مارکتینگ محسوب میشود. امروزه این مطلب تعریف متفاوتی پیدا کرده است و بسیاری از افراد به دنبال دور زدن موتورهای جست و جوگر گوگل برای کسب رتبه هستند که این روش سئو محسوب نمیشد و عواقب سختی نیز به دنبال خواهد داشت که جبران آن کار بسیار دشواری است.

چرا باید سایتمون رو سئو کنیم؟

هدف از انجام این کار به دست آوردن رتبه های بالاتر در نتایج سرچ طبيعي گوگل و افزايش ارتباط بين صفحات و کلمات کليدي وارد شده توسط کاربران است. دیده شدن تعداد صفحات بیشتر در نتایج گوگل، مزیت های بسیاری دارد که بسیاری از صاحبان سایت ها و فروشگاه های اینترنتی به دنبال آن هستند. توجه داشته باشید که الگوریتم های گوگل به طور دائمی در حال تغییر هستند و نیاز است که مهندسین سئو دائما اطلاعات خود را به روز نگه دارند تا بتوانند تغییرات لازم را در زمان مناسب انجام دهند.

امروزه موتورهای جست و جوگر گوگل بسیار پیشرفته و هوشمند شده اند اما نیاز به کمک دارند و باید به آنها بفهمانید که محتوا شما در چه مورد است، موتورهای جست و جوگر گوگل همواره سعی دارند تا بهترین و نزدیک ترین نتایج را نسبت که کلمات سرچ شده نمایش دهند که محدودیت هایی نیز دارند که همین محدودیت ها موجب نیاز به سئو سایت را میشود. انجام این کار روند اصولی و مخصوص به خود را دارد که در صورت انجام اشتباه آن تمام زحمات بی نتیجه خواهد بود و ممکن است خسارات جبران ناپذیری داشته باشد.

تا کی باید سئو کنیم؟

شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که تا چه زمانی باید سایتمون رو سئو کنیم و یا کی نتیجه اون رو میبینیم؟ در جواب این سوال باید گفت که با توجه به کلماتی که قصد رقابت و دیده شدن در آن را دارید و یا با توجه به روند و الگوریتم کاری ممکن است ماه ها و یا سالها زمان ببرد تا به نتیجه دلخواه خود برسید. اگر چه ممکن است نتايج بهينه‌سازي جستجو به سرعت ديده نشود ولي در دراز مدت مزاياي آن باعث افزايش رتبه‌بندي سايت و افزايش بازديدکنندگان است. برای سایت های بزرگ و یا فروشگاه های اینترنتی بسیار مهم است که در رتبه های اول قرار داشته باشند. قطعا زمانی که بفهمید 58 درصد از کلیک ها مربوط به رتبه اول نتایج میباشد، تلاش بسیاری خواهید کرد تا به قلبه بر رقیبان و انجام اصولی آن در این جایگاه قرار بگیرید.

انواع سئو

به طور کلی نمیتوان انواع مختلفی برای این کار مشخص کرد. با توجه به روش های کار و ترفند ها مواردی نام گذاری کرده اند که هر کدام فرایند مخصوص به خود را دارند. به طور کلی به موارد زیر میتوان به عنوان برخی از مهم ترین ترفندهای سئو اشاره کرد.

 سئو on page (درون صفحه)

سئو on page شامل تمام مواردی است که شما مستقیما به آن دسترسی دارید. به طور کلی هر تغییری که در سایت خود ایجاد کنید بر روی seo on page تاثیر گذار است و باعث تغییر رفتار کاربران نیز خواهد شد که به طور غیر مستقیم بر روی سئو سایت تاثیر خواهد داشت. درواقع از تغییرات در کدنویسی و بهینه سازی تا تغییر عکس و فایل های موجود در صفحات بر اساس موتورهای جست وجوگر و بهینه سازی برای آنها را میتوان از موارد مربوط به این نوع اشاره کرد. از دیگر موارد میتوان به :

 1. کدنویسی بهینه
 2. افزایش سرعت لود
 3. بهینه سازی عکسها و فایلها
 4. چگالی کلمات کلیدی
 5. لینک سازی مرتبط
 6. عنوان های مرتبط
 7. توضیحات متا
 8. و …

 off page seo (سئو خارجی)

در این نوع شما به طور مستقیم تاثیرگذار نیستید و باید به وسیله برخی از ابزارها و یا دیگر وبسایت ها به کار خود ادامه دهید. درواقع این نوع شامل تمام تغییراتی است که شما خارج از وبسایت خود انجام میدهید. seo off page اگر به شکل صحیح و اصولی انجام شود میتواند تاثیر بسیاری در افزایش رتبه سایت داشته باشد. برای انجام این کار ابتدا لازم است که seo on page را به طور کامل و صحیح انجام داده و سپس به سراغ این روش رفت. فرایند سئو خارجی یک فرایند نامحدود است و مهندسین باید به طور دائمی به این موضوع توجه داشته باشند و آن را متوقف نکنند. برای این کار نیز لازم است که اطلاعات خود را دائما به روز نگه دارید تا بتوانید فعالیت های لازم را انجام دهید. از جمله تکنیک های مهم این نوع میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گرفتن بک لینک
 2. گرفتن ریپورتاژ
 3. تبلیغات
 4. فعالیت در شبکه های اجتماعی

 White Hat seo (کلاه سفید)

سئو کلاه سفید شامل تمام موارد و اقدامات و استراتژی هایی میباشد که بر اساس قوانین موتورهای جست و گر گوگل باشد و به شکل اخلاقی و اصولی انجام شود. در واقع در این نوع، اقداماتی به منظور دور زدن و فریب دادن موتورهای جست و جوگر جایی ندارد و به دنبال اعتماد سازی صحیح و دراز مدت نزد گوگل هستد و برای نتیجه گرفتن سریع از روش های غیر اصولی استفاده نمیکنند.

 black Hat seo (کلاه سیاه)

این مورد دقیقا نقطه مقابل سئو کلاه سفید است که در آن به دنبال روش هایی برای دور زدن الگوریتم ها و موتورهای جست و جوگر گوگل هستند. این روش ها در اصطلاح فریب کارانه و بسیار خطرناک هستد به طوری که اگر گوگل متوجه این حرکت شود به طور سخت گیرانه عمل خواهد کرد و سایت و یا صفحات شما را چنالتی خواهد کرد که باعث از بین رفتن زحمات و نتیجه های بدست آمده خواهد شد. انجام این تکنیک ممکن است در ابتدا باعث رشد چشم گیری شود اما به همان شکل نیز سقوط خواهید کرد. به طور کلی این روش توصیه نمیشود و ریسک بالایی برای صاحبان سایت و مهندسین سئو خواهد داشت.

نتیجه گیری

به طور کلی این روش تاثیر بسیاری در پیشرفت کسب و کارها و افزایش فروش خواهد داشت و افرادی که به دنبال ایجاد یک وبسایت و فعالیت در این زمینه هستند حتما باید برای مباحث مربوط به سئو به طور جداگانه و مخصوص وقت و سرمایه لازم را فراهم کنند. به موارد زیر میتوان به عنوان مهم ترین نتایج و اهداف انجام این ترفند اشاره کرد:

 1. افزایش بازدید
 2. ایجاد برند
 3. افزایش فروش
 4. افزایش ترافیک
 5. بهترین ابزار تبلیغ
 6. ایجاد اعتماد نزد گوگل
 7. بهینه شدن سایت
 8. و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *