آموزش ها وب سایت

چرا امنیت سایت مهم است؟

نویسنده: کارشناس تولید محتوا 2024/03/11 2 نظر
چرا امنیت سایت مهم است؟

امنیت سایت در واقع به اقداماتی گفته می‌شود که با انجام آن شما ضریب امنیتی سایتتان را بالا می‌برید و نفوذ به آن را تا حدامکان کمتر می‌کنید. البته در نظر داشته باشید که این امنیت سایت به موارد بسیار دیگری نیز بستگی دارد که باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشید.

با توجه به این که بحث درباره امنیت سایت‌ها بسیار بالاست و موارد زیادی وجود دارد سعی برآن داریم که تمامی موارد را به صورت منظم و خلاصه برای شما توضیح دهیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

به طورکلی امنیت سایت چیست؟

به شرایطی گفته می‌شود که سایت شما هم‌زمان با خدمات‌دهی معمول و مورد نیاز، بالاترین سطح امنیتی را داشته باشد و از نظر آسیب‌پذیری در پایین‌ترین سطح ممکن باشد. این امنیت به موارد زیادی بستگی دارد که باید رعایت شود.

امنیت سرور، امنیت شبکه، امنیت اینترنت، امنیت سیستم عامل، امنیت نرم افزار و بسیاری از موارد دیگر نقش مهمی در زیرساخت‌های امنیت یک سایت دارد. بر فرض که شما تمامی مراحل زیرساختی سایتتان کامل و جامع انجام شده است و مشکلی در امنیت سایت شما وجود ندارد اما باز هم ممکن است که تحت شرایط خاصی سایت شما دچار مشکل شود که باید راه‌های مقابله با آن را بدانید.

چرا امنیت سایت مهم است؟

امنیت سایت بسیار موضوع مهمی است. برای بقا و ارزش کسب‌وکار و نیز حفظ اعتبار مراقب آن باشید. متاسفانه بسیاری از صاحبان کسب‌وکار به مسئله امن بودن سایت توجهی ندارند. تصور آن‌ها بر این اساس است که اگر سایتشان هک نمی‌شود پس امنیت خوبی دارد.

اما به این مسئله توجه چندانی نمی‌شود که اگر تابه‌حال مورد تهاجم قرار نگرفته‌اند، ممکن است با اولین حمله آسیب‌های جدی را تجربه کنند.

امنیت کامل یک سایت زمانی مشخص می‌شود که مورد تهاجم قرار بگیرد البته این هم احتمالا دو نتیجه خواهد داشت. اگر امنیت سایت شما درست تامین شده باشد، با مورد حمله قرار گرفتن هیچ آسیبی نمی‌بیند اما اگر موارد ایمنی سایت تامین نشده باشد ضریب آسیب پذیری سایت به شدت بالا می‌رود.

امنیت سایت

بهترین شیوه های امنیت وب‌سایت

 1. نرم‌افزارها و به‌روزرسانی‌های امنیتی را همیشه انجام دهید.
 2. SSL و HTTPS را فراموش نکنید.
 3. رمزهای عبور پیچیده و تغییرات مداوم را داشته باشید.
 4. دسترسی‌های مدیریتی را محدود کنید.
 5. تنظیمات پیش‌فرض را تغییر دهید.
 6. فایل‌های خود را در یک تایم مشخص پشتیبانی کنید.
 7. یک طرح بازیابی داشته باشید.
 8. از دیواره آتش برنامه‌های وب (WAF) استفاده کنید.
 9. اجرای احراز هویت چند مرحله‌ای (MFA) را پیاده‌سازی کنید.
 10. به طور منظم ورود به سیستم‌ها را نظارت کرده و بررسی‌های امنیتی انجام دهید.
 11. از شبکه توزیع محتوا (CDN) استفاده کنید.
 12. محدود کردن اطلاعات شخصی و حساس.
 13. کارکنان خود را درباره بهترین روش‌های امنیتی و پردازش داده‌ها آموزش دهید.

هاست امن تهیه کنید.

سعی کنید هاست سایت خود را از فروشگاه های معتبر و قابل اعتماد تهیه کنید. هاست به‌عنوان میزبان سایت شما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

استفاده از سیستم‌های آنتی ویروس، آنتی شلر، آنتی اسپم، فایروال سخت افزاری و نرم افزاری، کانفینگ حرفه‌ای و اصولی سرور، نقش اساسی در برخورد با حملات را ایفا می‌کنند. به‌طور کلی امنیت یک سایت وابسته به تمامی مواردی است که گفته شد پس در خرید هاست خود بسیار دقت کنید.

استفاده از اینترنت امن

معمولا ارتباط بین سایت‌ها و کاربر یک ارتباط دو طرفه بوده که از طریق اینترنت انجام می‌شود. به‌ عنوان مثال برای ورود به صفحه‌ای خاص در سایت، ثبت نام و یا موارد دیگر باید درخواستی از سمت کاربر به سایت ارسال شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ مناسب به کاربر داده شود. در هنگام ورود به یک سایت اگر در مسیر درخواست شنودی انجام شود، اطلاعات کاربری به راحتی سرقت می‌شود. اما اگر این اتفاق برای رده بالاتر یعنی مدیر سایت بیفتد، اتفاق فاجعه باری رخ می‌دهد زیرا تمامی امنیت سایت مورد تهدید قرار می‌گیرد.

پس برای جلوگیری از این اتفاق باید تا حدالامکان از ارتباطی امن و محدود شده استفاده کنید.

همچنین باید بدانید استفاده کردن از اینترنت عمومی که معمولا کنترلی بر روی آن صورت نمی‌گیرد می‌تواند خطرناک باشد. توجه کنید که اگر از اینترنت شخصی هم استفاده می‌کنید موارد امنیتی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشود. با توجه به این که معمولا اینترنت در کشور ما از طریف ADSL و هدایت آن‌ها از طریق مودم انجام می‌شود، پس باید تمهیدات خاصی را برای جلوگیری از هک شدن انجام دهید .

استفاده از ضد بدافزارهای قدرتمند و معتبر

این بخش در واقع از اصول بخش قبلی پیروی می‌کند اما تفاوت‌هایی نیز دارد. استفاده از آنتی‌ویروس و فایروال‌های قدرتمند و اصل از اساسی‌ترین مواردی است که یک وب‌مستر باید به آن توجه کند. حتی اگر تمامی شرایط دیگر را رعایت کنید و به این موضوع اهمیت ندهید دچار مشکلات فراوانی خواهید شد. محصولات امنیتی زیادی در این زمینه عرضه شده‌اند مانند محصولات شرکت eset و Kaspersky.

اگر قادر به تهیه لایسنس نیستید، این محصولات امنیتی دارای بازه محدوده Trial نیز هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

تعیین رمز عبور قدرتمند و حفاظت از آن

احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که نسبت به رمز عبور خود کم اهمیت هستید و به‌عنوان آخرین موضوع به آن فکر کنید.
اما رمز عبور جزو مهم‌ترین عواملی است که در امنیت سایت باید به آن توجه کنید. سعی کنید رمز خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که به راحتی قابل حدس نباشد. در رمز عبور خود از 8 کاراکتر شامل حروف انگلیسی، اعداد و نشانه های نگارشی استفاده کنید تا امکان دستیابی به آن کمتر باشد.

بحث دیگر تغییر رمز عبور پس از مدت زمانی مشخص است. به‌عنوان مثال هر 3 ماه رمز خود را تعویض کنید تا از نفوذهای احتمالی جلوگیری کنید.

بروزرسانی امنیتی و بررسی مشکلات گزارش‌شده

کسی که به‌عنوان مدیر امنیتی سایت فعالیت می‌کند باید همیشه از آخرین اخبار رویدادهای امنیتی و بروزرسانی‌های حوزه امنیت اطلاع داشته باشد. در بسیاری از مواقع هست که همین موارد کوچک خسارات جبران ناپذیری به سایت‌ها وارد می‌کنند.

غالبا تمامی شرکت‌های بزرگ و یا مراجعی که محصولی را ارائه می‌دهند وظیفه دارد که اگر درباره محصول آن‌ها گزارشی منتشر می‌شود، سریعا پیگیری کند و مشکل را در اسرع وقت حل نمایند. در این مواقع اگر مدیر امنیت سایت هوشیار باشد و تمامی راهکارها را بشناسد با رفع به موقع مشکل، از بروز بسیاری از مشکلات امنیتی جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که حتی قوی‌ترین سایت‌ها نیز در برابر بعضی ازحملات امنیتی آسیب‌پذیر هستند و باید بلافاصله نسبت به باگ خود اقدام کنند. پیگیری روزنامه و اخبار و عضویت در کانالی که از محصولات آن استفاده می‌کنیم می‌تواند راهکار مناسبی برای اطلاع سریع و عملکرد به موقع باشد.

محدود کردن امتیازات مدیریتی

هرچه تعداد افرادی که دسترسی مدیریتی دارند کمتر باشد، پیگیری آن‌ها آسان‌تر خواهد بود. هنگامی که کسی از شرکت شما جدا می‌شود – به ویژه اگر اخراج شود – دسترسی‌های کاربری‌اش را دوباره بررسی کرده و یا به طور فوری حساب کاربری‌اش را غیرفعال کنید.

همه کسانی که در وب‌سایت شما کار می‌کنند نیاز به امتیازات مدیریتی ندارند. امتیازات را بر اساس نیازهای هر فرد به او اختصاص دهید. اگر کسی نیاز به دسترسی موقت برای یک پروژه ویژه دارد، می‌توانید امتیازات جدید مورد نیاز را اضافه کنید.

 

کلام آخر

چگونگی امنیت یک وب‌سایت ممکن است پیچیده باشد، اما در نظر داشته باشید که اقدامات بالا را همواره انجام دهید تا ریسک امنیتی وب‌سایتتان را به حداقل برسانید.

همچنین یادتان باشد که با وجود تامین موارد امنیتی باز هم ممکن است در بعضی مواقع با برخی حملات سایت مورد تهدید قرار بگیرد و امکان نفوذ در آن وجود داشته باشد. نوع و تعداد حملات و هک های مختلف بسیار زیادی وجود دارد که مقابله با تمامی آن‌ها کاری دشوار و اقداماتی جدی و دائمی را طلب می‌کند. پس سعی کنید به طوراستاندارد موارد ایمنی سایتتان را رعایت کنید.

موارد بسیار زیادی در مورد امنیت سایت وجود دارد که شما باید به آن توجه کنید که ما چند نمونه مهم آن را برایتان بازگو کردیم. توجه داشته باشید که تمامی اقدامات امنیتی سایت باید رعایت شود و فقط با رعایت بخشی از آن نمی‌توانید ادعا کنید که سایتی با امنیت بالا دارید و سعی کنید همواره دانش خود را در این زمینه افزایش دهید و از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.


متخصصان آژانس دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات بعلاوه به شما کمک می‌کنند تا سایتی ایمن و به‌روز داشته باشید. جهت ارتباط با متخصصان بخش امنیت سایت بعلاوه می‌توانید از طریق سایت Bealaveh.com و نیز از طریق پیج اینستاگرام کاری با ما در ارتباط باشید .

آژانس دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات بعلاوه

2 پاسخ به “چرا امنیت سایت مهم است؟”

 1. امید ایمانی گفت:

  کاش مقاله یا راهنمایی چیزی داشتید برای کسی که میخواد امنیت سایت رو یاد بگیره یا راه اولیه رو میگفتید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *